Psychosociální intervenční tým ČR
  |  Úvod  |  Kdo jsme  |  Aktuality  |  Události  |  Rituály  |  Dokumenty  |  Fotogalerie  |  Odkazy  |  JSME LIDI, NE ČÍSLA - POVÍDÁME SI A DĚKUJEME  | Vytvořit nový účet
Zaslat zpět heslo

Česko si připomnělo oběti nehod
Ke Světovému dni obětí dopravních nehod, který letos připadl na neděli 15. listopadu 2009, se lidé připojili v Praze a na Plzeňsku pietním aktem, bohoslužbou a besedou.

První vzpomínková akce se konala v neděli před polednem u Památníku obětem dopravních nehod na 0. kilometru dálnice D1 v Praze na Chodově. Mezi 30 příchozími, kteří zamyšlením a minutou ticha přišli společně uctít památku mrtvých na silnicích, nechyběli přímí účastníci nehod, pozůstalí po jejich obětech a zástupci řady institucí.
Setkání členů, klientů a spolupracovníků Českého sdružení obětí dopravních nehod poté pokračovalo v nedaleké restauraci. Poprvé mezi pozůstalé a poškozené přišel také viník tragické dopravní nehody, jehož odvahu i přístup přítomní ocenili.

Odpoledne pak převzali pomyslnou štafetu plzenští, kteří na 15. hodinu připravili podruhé ekumenickou bohoslužbu Na památku obětí dopravních nehod u první dálniční kaple na obchvatu Plzně. Téměř tři desítky přítomných připomněli památku lidí, jejichž životy vyhasly na silnicích, a modlitbou vyjádřili solidaritu a podporu všem, kterých se dopady nehod dotýkají. Nad biblickými texty se zamýšleli především nad otázkami viny, které dopravní nehody přinášejí.

Na obou místech pak mohli účastníci zapsat jména lidí, kteří při nehodách zahynuli, do putovní knihy obětí.

V pondělí 16.11. večer zakončila letošní připomínku Světového dne obětí dopravních nehod veřejná beseda v Kavárně a čajovně Kačaba v Plzni s názvem „Jak se můžeme vyrovnat s vinou (nejen) po dopravních nehodách?“. O své pohledy se s dvěma tucty příchozích podělil viník tragické nehody, pozůstalý po obětech havárie, dopravní policista a duchovní. Společně hovořili například o otázkách spojených s uznání viny, projevem lítosti, přijetí trestu nebo odpovědí na vlastní vinu ve formě aktvit pro zmírnění utrpení druhých. Zazněla také myšlenka, že vina nevypovídá o morální hodnotě člověka - o té daleko spíš svědčí to, jak se ke svému selhání postavíme.

Světový den obětí dopravních nehod vyhlašuje každoročně třetí neděli v listopadu Světová zdravotnická organizace. Připomínkové akce v ČR pořádají České sdružení obětí dopravních nehod, Psychosociální intervenční tým, Centrum SOS Archa Diakonie ČCE - středisko v Plzni a Terénní krizová služba Diecézní charity Plzeň.   

Další informace:

Karel Šimr, koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu ČR a farář Českobratrské církve evangelické v Chrástu (mluvčí plzeňské akce) – mobil 739 244 774
Stanislav Vondruška, místopředseda Českého sdružení obětí dopravních nehod (mluvčí pražské akce) – mobil 604 166 173


Fotografie
Reportáž České televize a článek na ČT24 z 15.11.2009

Pozvánka
Tisková zpráva z 12.11.2009

Zpráva a multimédia z připomínky Světového dne obětí dopravních nehod v roce 2008
Připojte se k nám na sociální sítiKalendář

září
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zobrazení - celý měsíc