Psychosociální intervenční tým ČR
  |  Úvod  |  Kdo jsme  |  Aktuality  |  Události  |  Rituály  |  Dokumenty  |  Fotogalerie  |  Odkazy  |  JSME LIDI, NE ČÍSLA - POVÍDÁME SI A DĚKUJEME  | Vytvořit nový účet
Zaslat zpět heslo

Příběhy vody před Vánocemi spojily regiony zasažené povodněmi
Pod názvem „Příběhy vody“ se o druhém prosincovém víkendu 2009 v místech zasažených loňskými povodněmi uskutečnila předvánoční setkání. V Novém Jičíně proběhla vernisáž fotografií, v Bernarticích na Jesenicku koncert.

Na chvíli se společně zastavit a ohlédnout se nejen za tím, co se stalo zlého, ale co se také od té doby díky svépomoci i vzájemné pomoci podařilo napravit a zvládnout; upozornit veřejnost, že mnozí lidé po povodních ještě nebydlí; a vzpomenout situaci rodin, které si kolem vánoc o to víc budou uvědomovat, že někdo při povodních zahynul – to byly hlavní cíle řetězce „Příběhy vody“, který po půl roce propojil regiony, v nichž na přelomu letošního června a července umírali při bleskových povodních lidé; a také místní s těmi, kdo i z daleka přijeli pomáhat.


Vernisáž v Novém Jičíně (11.12. 2009, archiv Josefa Koláčka)

Veřejné akce na druhý prosincový víkend ohlásili na Novojičínsku a Jesenicku. V pátek 11.12. v 16 hodin slavnostně zahájili v prostorách novojičínské radnice výstavu fotografií „Příběhy povodní“ autorů Aleny Dvořákové, Viktora Fišera a Radka Burdy. O den později, v sobotu 12.12. od 17 hodin,  proběhl ve společenském sále v Bernarticích vzpomínkový večer místních občanů s dobrovolníky, kteří zde po červnových povodních pomáhali. Během něj vystoupil soubor Písklata z Javorníka a zahrát přijeli i dobrovolníci z Náchodska. Na obou setkáních připomenou panely s fotografiemi a informacemi také povodně v dalších regionech.


Koncert v Bernarticích (12.12. 2009, zdroj www.casd.cz)

V pátek 15. 1. 2010 se organizátoři z Adry, Charity a Psychosociálního intervenčního týmu sešli k vyhodnocovací schůzce. Shodli se, že akce splnila jmenované cíle. Nepodařilo se však aktivněji zapojit novináře jako nositele "paměti" a vyzdvihnout téma hrdinství. Napříště je třeba také od samého začátku více zapojit místní lidi.

Letošní povodně udeřily náhle a v krátkém časovém rozpětí od 24. června zasáhly několik regionů. Nejdříve a nejvíce ničily na Novojičínsku, o den později zasáhly obce na Jesenicku, následovaly Jižní Čechy a Děčínsko - více zde. „Nebylo vůbec možné tentokrát předpovědět, kde přívalové deště spadnou,“ říkali meteorologové. A právě pro svou náhlost a intenzitu byly následky záplav o to ničivější a přinesly i nezvykle mnoho obětí na životech. Zároveň se ale v těchto těžkých chvílích zrodilo hrdinství, kdy při pomoci druhým obětovali zachraňující své životy. Jeho připomínka je jedním z cílů „Příběhů vody“.

Tisková zpráva

Karel Šimr, koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu ČR – 739 244 774

Pro bližší informace o jednotlivých akcích se obracejte na jejich organizátory:

Nový Jičín:
Josef Koláček, vedoucí pobočky ADRA ve Zlíně – 602 206 848

Bernartice:
Vladimír Kořenský, ADRA – koordinátor povodňové pomoci na Jesenicku – 731 705 002
Dagmar Polčáková – koordinátorka povodňové pomoci Charity Javorník – 731 705 765
Připojte se k nám na sociální sítiKalendář

září
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Zobrazení - celý měsíc