Česko truchlí s Polskem po leteckém neštěstí u Smolenska
Občané České republiky se v těchto dnech připojují k projevům spoluúčasti po leteckém neštěstí u ruského Smolenska. Ve zříceném letadlo zde v sobotu 10. dubna 2010 zemřela téměř stovka významných osobností Polska včetně prezidenta Lecha Kaczynského s jeho manželkou. Ti cestovali do Ruska uctít památku Poláků, popravených za války v Katyni.
Vláda České republiky se po dohodě s českým prezidentem rozhodla vyhlásit den smutku na 17. a 18.4.2010. Instituce zasílají projevy spoluúčasti svým partnerům na polské straně. Občané se spontánně připojují ke kondolencím například na sociální síti Facebook nebo před polskou ambasádou v Praze či projevují solidaritu minutami ticha.
Církve pořádají vzpomínkové bohoslužby, připojí se také vyzváněním zvonů nebo přímluvnými modlitbami. V pátek 16.4.2010 bude od 10.00 hodin arcibiskup Dominik Duka v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha sloužit zádušní mši za oběti neštěstí. Účast předběžně přislíbil také prezident republiky Václav Klaus, předseda vlády Jan Fischer a polský velvyslanec Jan Pastwa. Diváci České televize budou moci bohoslužbu sledovat v přímém přenosu.
Ekumenická bohoslužba tryzna za tragické zesnulé oběti letecké katastrofy u Smolenska se bude konat rovněž v pátek dne 16. dubna 2010 v 17 hodin v evangelickém kostele Slezské církve evangelické a.v. sv. apoštolů Petra a Pavla v Českém Těšíně Na Nivách. Přímý přenos ekumenické bohoslužby zprostředkuje televize Noe.
K uctění památky obětí se v sobotu 17.4. 2010 připojí v poledne také členové Psychosociálního intervenčního týmu na svém plánovaném setkání v Doubravici nad Svitavou na Blanensku.