Psychosociální intervenční tým ČR
  |  Úvod  |  Kdo jsme  |  Aktuality  |  Události  |  Rituály  |  Dokumenty  |  Fotogalerie  |  Odkazy  |  JSME LIDI, NE ČÍSLA - POVÍDÁME SI A DĚKUJEME  | Vytvořit nový účet
Zaslat zpět heslo

Po šesti týdnech připomněli v Praze katastrofu u Smolenska
V úterý 18. 5. 2010 vpodvečer proběhlo za účasti představitelů řady církví a polského velvyslance v kostele sv. Michala v Praze ekumenické bohoslužebné shromáždění na památku leteckého neštěstí u Smolensku.

Na začátku šestého týdne po neštěstí přišly asi tři desítky účastníků shromáždění s názvem „Tys nás vedl“ vyjádřit solidaritu těm, kdo stále nesou dopady události. V modlitbách i promluvách zároveň zazněla slova poděkování za životy obětí. "Jejich svědectví nás povzbuzuje k odvaze nasazovat se pro druhé a připomínat neštěstí a křivdy, i když je to spojené s rizikem," připomněl v úvodu superintendent Evangelické církve augsburského vyznání Dušan Tillinger.

„Scházíme se proto, abychom si připomněli, že naděje, lidství, paměť, solidarita a odpouštění mohou být silnější než smrt. Považujeme za povinnost vzpomínat,“ přečetli si návštěvníci bohoslužby v letáčku, který dostali při vstupu do kostela.

Mezi čestné hosty patřil i Eksc. Jan Pastwa, velvyslanec Polské republiky v ČR, nebo pana Maciej Szymanowski, ředitel Polského institutu v Praze. Polský velvyslanec při následném neformálním posezení vyjádřil poděkování občanům České republiky za mnohé projevy solidarity v prvních dnech po neštěstí i za uspořádání vzpomínkové bohoslužby.

Období 40 dnů či šesti týdnů je v řadě kultur výrazným mezníkem v období truchlení: „Pro některé jako by to bylo dávno, událost přehlušily jiné události. Před blízkými obětí se však teprve otevírá dlouhá cesta; až teď plně začínají být někým jiným, než byli dříve – stávají se těmi, kteří zůstali, pozůstalými. V tomto případě pozůstalými po pozůstalých,“ stojí mimo jiné v letáčku, který pro tuto příležitost napsala psycholožka Bohumila Baštecká.

Ve zříceném letadle zahynulo 10. dubna 2010 u Smolenska 96 významných osobností Polska včetně prezidenta Lecha Kaczynského s jeho manželkou. Ti cestovali do Ruska uctít památku nejméně 22 000 polských důstojníků a příslušníků inteligence, vyvražděných v roce 1940 na pokyn vedení SSSR.

Shromáždění připravila Ekumenická rada církví v ČR ve spolupráci s Psychosociálním intervenčním týmem ČR.

Tisková zpráva ze 17.5. 2010

Leták

Fotografie

Pořad bohoslužby


Kontakt:

Sandra Zálabová – vedoucí tajemnice a tisková mluvčí Ekumenické rady církví v ČR, mobil 775 181 279
Karel Šimr – koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu ČR, mobil 739 244 774
Připojte se k nám na sociální sítiKalendář

září
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zobrazení - celý měsíc