Psychosociální intervenční tým ČR
  |  Úvod  |  Kdo jsme  |  Aktuality  |  Události  |  Rituály  |  Dokumenty  |  Fotogalerie  |  Odkazy  |  JSME LIDI, NE ČÍSLA - POVÍDÁME SI A DĚKUJEME  | Vytvořit nový účet
Zaslat zpět heslo

Na oběti nehod vzpomínali na třech místech republiky
V Praze, Plzni a Letovicích opět proběhla o třetím listopadovém víkendu roku 2011 vzpomínková setkání v rámci Světového dne obětí dopravních nehod.

Vzpomenout na oběti nehod, vyjádřit solidaritu zraněným, pozůstalým a viníkům, kteří se potýkají s jejich následky dlouhodobě, ale také zvýšit vnímavost veřejnosti vůči dopadům nehod nebo poděkovat těm, kdo se je snaží zmírňovat - to vše si vytkli za cíl organizátoři řetězce pietních aktů, bohoslužeb a veřejných besed napříč celou republikou.

První setkání se uskutečnilo již den před Světovým dnem obětí dopravních nehod, který připadá vždy na třetí neděli v listopadu. V sobotu 19. listopadu 2011 v 11 hodin se lidé už tradičně sešli k pietnímu aktu u Památníku obětem dopravních nehod na 0. kilometru dálnice D1 v Praze na Chodově. Mezi přítomnými nechyběli členové a příznivci Českého sdružení obětí dopravních nehod, vedoucí psycholog Policejního prezidia, zástupoce BESIPu nebo místní evangelický duchovní.

V neděli 20. listopadu 2011 v 15 hodin začaly ekumenické bohoslužby v západních Čechách a na jižní Moravě. Už počtvrté se zaplnila dálniční kaple na odpočívadle dálnice D5 u Šlovic na Plzeňsku. Při vzpomínkovém setkání s bohoslužbou zněla letos nově kromě češtiny také němčina, protože se ho zúčastnili hosté z nejbližšího dálničního kostela v německém Waidhausu. V závěru bohoslužby mohli přítomní zapálit svíce na památku obětí a zapsat jejich jména do knihy v kapli.
Asi osm desítek lidí přišlo svou sounáležitost vyjádřit také do kostela sv. Prokopa v Letovicích při bohoslužbě, kterou připravili duchovní z široké místní ekumeny.

Letošní připomínka Světového dne obětí dopravních nehod se nesla v duchu motta „Nejsme na to sami“. Součástí akcí proto byla také setkání a veřejné debaty s lidmi, kteří vážnou nehodu zažili nebo při ní ztratili své blízké, ale také se záchranáři nebo dalšími odborníky. Hosty letovické besedy, která navázala na bohoslužbu, byli hasičský psycholog, výjezdový hasič nebo mluvčí policie. Moderovala ji Jana Sedláková, ředitelka Oblastní charity Blansko.
Den pak zakončil "kulatý stůl" v novém centru plzeňského střediska Diakonie ČCE "Storypoint", který spojil lidi, kteří mají s nehodami růlzné osobní nebo profesní zkušenosti: pozůstalou po oběti nehody, dopravního policistu, psycholožky a krizové pracovnice a angažovaného občana v oblasti prevence. V rozhovoru si uvědomili, že dopravní nehody změnily jejich pohled na život nejen negativně, ale také pozitivně: získali větší pokoru a vnimavost pro druhé a jsou připravenější pomoci. Jako podnět pro další setkání se objevilo téma zvládání celoživotních zdravotních následků po dopravních nehodách.

Ke spolupráci na akci se spojila řada organizací - České sdružení obětí dopravních nehod, Psychosociální intervenční tým ČR, Centrum SOS Archa Diakonie ČCE - střediska v Plzni, Terénní krizová služba Diecézní charity Plzeň, Oblastní charita Blansko, církve a jejich duchovní a další.

FotografieText doprovodného letáku:

Světový den obětí dopravních nehod 2011

NEJSME NA TO SAMI

Sobota 19.11.2011, 11 hodin – pietní akt u Památníku obětem dopravních nehod na 0. km dálnice D1 v Praze
Neděle 20.11.2011, 15 hodin – ekumenické bohoslužby v dálniční kapli na dálnici D5 u Plzně a v kostele sv. Prokopa v Letovicích

Na těchto vzpomínkových akcích i na následných setkáních se také letos napříč Českou republikou setkávají lidé, aby uctili památku těch, kdo se nevrátili domů ze svých cest. Vloni jich bylo 753.

V podobný čas na různých místech se sejdou ti, kdo prožili nehodu nebo ztratili své blízké, ale také záchranáři, možná i viníci – kdokoli, komu není osud druhých lhostejný. Dopravní nehody se dějí každý den a dotýkají se nás všech – ať už osobní zkušeností, v rámci naší profese nebo prostřednictvím médií.
Jsme tu
· se svou bolestí i láskou, vinou i výčitkami
· s otázkami, na něž se těžko hledají odpovědi
· s obavami, že i nám se „to“ může stát.

Jsme tu ale společně. A to znamená, že můžeme věci uvidět také očima toho druhého. Setkat se spolu navzájem i s tím, co nás přesahuje. Zjistit, že v tom, ale také na to nejsme sami.Připojte se k nám na sociální sítiKalendář

září
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Zobrazení - celý měsíc