Psychosociální intervenční tým ČR
  |  Úvod  |  Kdo jsme  |  Aktuality  |  Události  |  Rituály  |  Dokumenty  |  Fotogalerie  |  Odkazy  |  JSME LIDI, NE ČÍSLA - POVÍDÁME SI A DĚKUJEME  | Vytvořit nový účet
Zaslat zpět heslo

Zapálené svíčky připomněly zesnulé děti
Na desítce míst České republiky se v neděli 11. prosince 2011 poprvé konala připomínka Světového dne památky zesnulých dětí. Zapálit svíčku přišli lidé také v Plzni.

Vzpomínkové setkání v plzeňském KVK centru sestávalo z četby úryvků z knihy Jarmily Halbrštátové "Co s tím", vystoupení žáků ZUŠ Terezie Brzkové a symbolického zapálení svící od adventního věnce. Pět desítek lidí si přišlo vyslechnout svědectví ženy, která do své knihy uložila zkušenosti po tragické smrti své dcery. "Hořící svíce je symbolem světla, kterým zemřelé děti prozářily náš život. Je také znamením naší solidarity ve chvílích, kdy nás obklopuje tma. Plamen ohně může vyjadřovat také naši modlitbu a naději," zaznělo v úvodu pietního aktu. Přes třicet zapálených svíček poté během večera tiše dohořelo v sšeřelém sále.

Dvacet účastníků pak zůstalo i na besedu s laickými poradkyněmi občanského sdružení Dlouhá cesta Marií Pivoňkovou a Milenou Harmáčkovou. Řeč se točila nejen kolem Dlouhé cesty a smyslu řetězce "Zapalme svíčku", ale především kolem příběhů rodičů a sourozenců po smrti dítěte v rodině. Do sdílení dávných i velmi čerstvých zkušeností se rychle zapojili i ostatní přítomní. Mluvili o bolesti, ale také o trvající lásce, o rozdělení života na "před" a "potom", o potřebě rituálů, sounáležitosti a času pro vzpomínání a prožití smutku i po dlouhé době od smrti, ale také o rozdílných potřebách jednotlivých členů rodiny, vděčnosti, úctě k životu a angažovasnosti pro druhé. Dvouhodinový rozhovor ukázal, že se společenskou tabuizací tématu ostře konstrastuje skutečnost, že téma smrti dítěte se přímo nebo v rámci blízkého okolí dotýká mnoha lidí.

Podobná setkání se konala také v Praze, Zlíně, Českých Budějovicích, Jihlavě, Jablonci nad Nisou, Tovačově, Horním Maxově nebo Bakově nad Jizerou. V Čechách a na Moravě se tak lidé poprvé připojili k celosvětovému řetězci "Zapalme svíčku" u příležitostí Světového dne památky zesnulých dětí, který připadá na druhou prosincovou neděli. Poprvé byl organizován v roce 1997 ve Spojených státech. Světový den spojuje rodiny a přátele po celém světě. Svíčky se zapalují vždy druhou neděli v prosinci v 19 hodin místních časů a tvoří virtuální vlnu světla.

Iniciativu probudilo v našich podmínkách k životu občanské sdružení Dlouhá cesta. To vzniklo v roce 2005 z iniciativy maminek, které chvíle spojené s odchodem dítěte prožívaly společně. Jeho posláním je pomáhat rodičům, kterým zemřelo dítě v jakémkoliv věku a z jakékoliv příčiny. "Se smrtí dítěte se nemůžete smířit nikdy, musíte se s ní naučit žít. Důležité pro rodiče je ale vědět, že nejsou sami," říká o smylsu existence organizace Marie Pivoňková, poradkyně Dlouhé cesty z Domažlicka.


Rozhovor Karla Šimra s Marií Pivoňkovou z Dlouhé cesty na ČRo Plzeň

Reportáž ČT o.s. Dlouhá cesta a zkušenostech rodičů po ztrátě dítěte
Fotografie z akce v Plzni
Fotografie z akce ve Zlíně
Připojte se k nám na sociální sítiKalendář

září
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Zobrazení - celý měsíc