Psychosociální intervenční tým ČR
  |  Úvod  |  Kdo jsme  |  Aktuality  |  Události  |  Rituály  |  Dokumenty  |  Fotogalerie  |  Odkazy  |  JSME LIDI, NE ČÍSLA - POVÍDÁME SI A DĚKUJEME  | Vytvořit nový účet
Zaslat zpět heslo

Nehoda autobusu v Chorvatsku: Nejsme na to a v tom sami
Podpořit svépomoc a vzájemnou pomoc a udržet dlouhodobou pozornost k neštěstí - to byla hlavní témata schůzky, která se uskutečnila v Brně při příležitosti šesti týdnů od nehody českého autobusu v Chorvatsku.

V sobotu 4. srpna 2012 proběhla v Brně koordinační schůzka o možnostech dlouhodobé spolupráce po nehodě českého autobusu v Chorvatsku v červnu tohoto roku. Nehoda si vyžádala osm životů a tři desítky zraněných.

Účastníci v úvodu symbolickým zapálením osmi svící uctili památku obětí a ocenili vzájemnou pomoc lidí po nehodě a postup cestovní kanceláře a úřadů obou zemí.

Možnosti dlouhodobé pomoci a svépomoci dále mapovali na základě zkušeností lidí, kteří v minulosti též zažili dopravní nehodu anebo smrt dítěte během pobytu v zahraničí. O svoji zkušenost se zvládáním neštěstí se podělily Naděžda Tomčíková, která přežila železniční neštěstí u Studénky, přes vlastní zranění pomáhala ostatním a spoluzaložila občanské sdružení Comenius 2008 Studénka,  Dagmar Rýdlová, jejíž syn zahynul při canonyingu a která působí v o. s. Dlouhá cesta, Michaela Blatná, pracovnice o. s. České sdružení obětí dopravních nehod a rovněž pozůstalá po oběti dopravní nehody; dopady hromadného neštěstí u Nažidel z roku 2003 připomněly přeživší i pracovnice z karlovarského magistrátu, které se na pomoci obětem této autobusové nehody podílely.

Mezi dalšími účastníky byli pracovníci Hasičského záchranného sboru, zástupci místních církví a církevních organizací a lidé působící v Psychosociálním intervenčním týmu ČR.
„Domluvili jsme se na oslovení zasažených lidí, škol a obcí prostřednictvím dopisu s nabídkou spolupráce. Zároveň jsme založili na Facebooku skupinu ,Nehoda autobusu v Chorvatsku: Nejsme na to a v tom sami´, která má za cíl umožnit zasaženým lidem navázat kontakt, sdílet zkušenosti, nabídnout vzájemnou podporu a naději, a poskytnout informace o sdruženích a organizacích, u nichž lze vyhledat pomoc,“ shrnuje Bohumila Baštecká z Psychosociálního intervenčního týmu, která schůzku vedla.

Karel Šimr, koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu ČR
739 244 774
Připojte se k nám na sociální sítiKalendář

září
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Zobrazení - celý měsíc