Psychosociální intervenční tým ČR
  |  Úvod  |  Kdo jsme  |  Aktuality  |  Události  |  Rituály  |  Dokumenty  |  Fotogalerie  |  Odkazy  |  JSME LIDI, NE ČÍSLA - POVÍDÁME SI A DĚKUJEME  | Vytvořit nový účet
Zaslat zpět heslo

Dům se zhroutil. Lidé se drží a solidarizují
Tři děti a tři dospělí zahynuli v neděli 17. února 2013 při výbuchu plynu a následném požáru a  zhroucení bytového domu ve Frenštátu pod Radhoštěm. Jednou z obětí je i pravděpodobný viník neštěstí, který explozi úmyslně způsobil.

Neštěstí zanechalo pozůstalé,  a také řadu zraněných a lidí, kteří přišli o své domovy. Událost se dotkla  záchranářů, občanů Frenštátu, vyvolala solidaritu v celé republice. Lidé přispěli do sbírky ošacení, kterou zorganizovala místní Charita, a posílají peníze na obcí zřízené sbírkové konto.

Obdiv zasluhuje vedení města aktivním přístupem v pomoci zasaženým, otevřenou komunikací i  podporou solidarity - od počátečního vyhlášení smutku, přes zřízení pietního místa k podnětu pro uspořádání vzpomínkové bohoslužby, která proběhne v neděli 3. března od 15 hodin na náměstí Míru ve Frenštátu. Na přípravě této bohoslužby se za Psychosociální intervenční tým podílí Bernard Růžička.Město s nabídkou spolupráce oslovila řada organizací. Zkušenosti nabídli i ti, kdo pomáhali po výbuchu plynu a zřícení domu, k němuž došlo 21.6. 2004 v Tržní ulici v Brně. Svou účast starostce Frenštátu dopisem vyjádřil například primátor města Karlovy Vary a nabídl zkušenosti krizového týmu, který pod vedením Ing. Jindřišky Gallové působil po nehodě autobus u Nažidel v roce 2003. S finanční pomocí přispěchala na pomoc také Chrastava na Liberecku, pro niž Frenštát uspořádal benefiční koncert po povodních v roce 2010.

Koordinace psychosociální pomoci se ujalo Krizové centrum Ostrava. Koordinační schůzka občanů a organizací, kteří pomáhají nebo chtějí pomáhat proběhne 27.2.2013 od 10 do 12 hodin v zasedací místnosti frenštátské radnice.

Mimořádné odezvě na událost v celé společnosti odpovídá skutečnost, že se zřejmě jedná v české novodobé historii o první hromadné neštěstí typu útoku jedince na náhodně vybranou skupinu spoluobčanů (obdobu střelby "šílených střelců").
"Víme, že to, co se stalo, se nedá úplně pochopit, a vůbec se to nedá odčinit. Přesto můžeme pro druhé něco udělat tím, že se rozhodneme být si navzájem pomocí," říká David Tichý, pracovník Krizového centra Ostrava a člen Psychosociálního intervenčního týmu ČR, který s místní komunitou spolupracuje.


Kontaktní osoba za PIT:
Bernard Růžička - 603 841 715, ruzicka@adart.cz
Připojte se k nám na sociální sítiKalendář

září
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Zobrazení - celý měsíc