Psychosociální intervenční tým ČR
  |  Úvod  |  Kdo jsme  |  Aktuality  |  Události  |  Rituály  |  Dokumenty  |  Fotogalerie  |  Odkazy  |  JSME LIDI, NE ČÍSLA - POVÍDÁME SI A DĚKUJEME  | Vytvořit nový účet
Zaslat zpět heslo

Náplní jarního setkání PITu se staly sebevraždy v perspektivě komunitní spolupráce
Účastníci jarního setkání Psychosociálního intervenčního týmu, které proběhlo 25. a 26. 4. 2014 v Doubravici nad Svitavou, se zabývali tématem sebevražd pod zorným úhlem komunitní spolupráce a zacházení s mocí v pomáhání.

Páteční večer byl věnován konkrétnímu příkladu komunitní spolupráce v souvislosti s fenoménem sebevražd skokem do Macochy. O své zkušenosti se přišli podělit zástupci regionální sítě. Tisková mluvčí Policie ČR por. Mgr. Iva Šebková, blanenský katolický duchovní Jiří Kaňa, starosta Vilémovic František Kala a ředitelka Oblastní charity Blansko Jana Sedláková představili přítomným projekt tabule, která byla v jejich vzájemné spolupráci instalována poblíž propasti a má široké veřejnosti sloužit jako místo zastavení a zároveň vyjádřit zájem a nabídnout pomoc.V diskusi zaznělo, že zdar tohoto projektu umožnily především dlouhodobě budované vztahy mezi zúčastněnými. Byla zmíněna potřeba myslet i na další zasažené sebevraždami v Macoše – například personál restaurace či ty, kdo se podílejí na vyprošťování těl. Obavy z "nákazy sebevraždou" znesnadňují vytvoření rituálu, který by oběti sebevražd připomínal. Pro pozůstalé by však mohl být důležitý. Příběh sebevraždy byl námětem také sobotního dopoledne. Podělily se o něj pracovnice Oblastní charity Blansko, které popisovaly roli organizace i sousedské pomoci místní rodině po matčině sebevraždě. Cílem tohoto bloku byly především otázky spojené se zacházením s mocí velké organizace v pomáhání. Přítomní pojmenovávali dilemata, která si v tomto případě uvědomili. Jako základ pro „manuál zacházení s mocí“ pro organizace připomněli důsledné uplatňování zásady participace. Ta může být naplněna například zřizováním „sousedských rad“ nebo účastí přímo zasažených, sousedů a angažovaných občanů v panelech, krizových štábech či na koordinačních schůzkách.

Na závěr si přítomní členové PITu připomněli úkoly pro nejbližší období: dokončit sborník z listopadové konference o sebevraždách, vytvoření brožury, „pamětníku“, s příběhy, jak se nás různým způsobem dotýkají sebevraždy, připravit podzimní konferenci o obětech trestných činů či reagovat na bezradnost vzhledem k dění na Ukrajině.

Podzimní setkání PITu je plánováno na 12. - 13. října 2014.

Výstupy ze setkání
Připojte se k nám na sociální sítiKalendář

září
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Zobrazení - celý měsíc