Psychosociální intervenční tým ČR
  |  Úvod  |  Kdo jsme  |  Aktuality  |  Události  |  Rituály  |  Dokumenty  |  Fotogalerie  |  Odkazy  |  JSME LIDI, NE ČÍSLA - POVÍDÁME SI A DĚKUJEME  | Vytvořit nový účet
Zaslat zpět heslo

Nehoda u Panenského Týnce si vyžádala 8 mrtvých
Ve středu 13. 2. 2008 zahynulo při dopravní nehodě mikrobusu, který se čelně střetl s kamionem, 8 pracovníků postoloprtské firmy Ziki na cestě na noční směnu. Srážku pravděpodobně zavinil řidič osobního automobilu, který krátce před událostí nákladní vůz předjížděl.Spolu s městem Postoloprty, které vyplatilo pozůstalým rodinám okamžitou finanční pomoc a založilo sbírkové konto, zareagovali na událost také členové Psychosociálního intervenčního týmu.


Pomníček na místě nehody měsíc poté

Po prvních kontaktech s majitelem firmy a starostou obce uspořádali koordinační schůzku, jíž se kromě členů týmu zúčastnili také Jindřiška Gallová z magistrátu Karlových Varů, psycholožka HZS ÚK Jana Majzlíková a Jana Běhanová z Českého sdružení obětí dopravních nehod. Na následném jednání na postoloprtské radnici a setkání s pozůstalými nabídli rodinám právní pomoc a informovali o možných zdrojích finanční pomoci. Jindřiška Gallová, která koordinovala pomoc města po nehodě autobusu u Nažidel, předala své zkušenosti a návrhy možných postupů svým kolegům z vedení města. Zároveň napsala článek "Táta je na seznamu mrtvých" pro místní média, informující o potřebách zasažených a podporující vzájemnou občanskou pomoc.

Členové PIT rovněž nabídli zprostředkování zkušeností zasažených podobnými událostmi (např. při zřízení pomníčku u místa nehody). Dopisem oslovili také řidiče osobního auta, který byl za nehodu obviněn. U příležitosti uplynutí tří měsíců od nehody vychází v Lounském pressu článek "Panenský Týnec - tři měsíce poté" Bohumily Baštecké.

Kolegiální setkání, zaměřené na sdílení zkušeností z pomoci po neštěstí a na podporu připravenosti, 9.6. zorganizovalo pro regionální organizace Centrum krizové intervence Spirála. "Uběhly téměř 4 měsíce od výše uvedené dopravní nehody, kdy se do pomoci zasaženým zapojili pracovníci pomáhajících profesí z úřadů, sociálních  a dalších organizací. Ze zkušeností získaných při řešení mimořádných událostí patří pracovníci pomáhajících profesí, kteří poskytují pomoc zasaženým, rovněž  mezi  událostí zasažené skupiny a potřebují  pomoc a podporu i sami pro sebe," píše se v pozvánce. Organizátoři dále upřesňují smysl setkání: "Některým by mohlo pomoci svou angažovanost v případu již ukončit, pro jiné by mohlo představovat spíše podporu do budoucna, jelikož dopady události v oblasti sociální, psychické, duchovní i tělesné přetrvávají a naše profese se podílejí a nadále budou podílet na jejich zmírňování."

V polovině července proběhlo informační setkání s představiteli církví a dalšími zástupci místní sítě. Na jeho základě PIT ve spolupráci s duchovními církví na Lounsku připravil na 13.8. ekumenickou bohoslužbu s návaznou veřejnou rozpravou - více zde.

Připojte se k nám na sociální sítiKalendář

září
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Zobrazení - celý měsíc