Psychosociální intervenční tým ČR
  |  Úvod  |  Kdo jsme  |  Aktuality  |  Události  |  Rituály  |  Dokumenty  |  Fotogalerie  |  Odkazy  |  JSME LIDI, NE ČÍSLA - POVÍDÁME SI A DĚKUJEME  | Vytvořit nový účet
Zaslat zpět heslo

U Studénky najel vlak do spadlého mostu: 8 mrtvých
V pátek 8. srpna 2008 v 10:30 hodin došlo v obci Studénka na Novojičínsku k vážnému železničnímu neštěstí. Rychlík ČD EuroCity 108 Comenius, který jel na trase Krakov-Praha najel do spadlého silničního mostu.

Vlakem v tu dobu cestovalo několik set osob. Souprava byla posílena kvůli očekávaným návštěvníkům koncertu Iron Maiden v Praze (skupina pak při večerním koncertu věnovala obětem chvíli ticha). Mezi cestujícími byli nejen občané ČR, ale i Polska a Slovenska, občané dalších zemí EU a jiných (Francie, Portugalsko, Hongkong, USA...). Při nehodě nebo v jejím důsledku zemřelo 8 většinou mladých lidí z Čech, Polska a Ukrajiny. Přes sedm desítek lidí bylo zraněno a rozvezeno do nemocnic v širokém okolí. Část cestujících po nehodě pokračovala v cestě náhradní dopravou.


Zásah záchranářů u nehody ve Studénce (zdroj: HZS Moravskoslezského kraje)

Jako první na místě pomáhali občané, především nezranění cestující z vlaku a zdravotníci z nedalekého zdravotního střediska. Na záchranných a likvidačních pracích se následně podílely stovky záchranářů.

Členové týmů Posttraumatické intervenční péče (PIP) HZS a PČR se po události podíleli na podpoře zasažených, sdělování úmrtí a asistenci při identifikacích. Navštívili také některé zraněné v nemocnicích a sloužili na zřízených krizových linkách.
České dráhy zřídily krizová centra pro informování a pomoc cestujícícm na nádražích v Ostravě a Praze Holešovicích.
Krizové centrum Ostrava se v urgentní fázi rovněž podílelo na službách krizové linky. Jeho pracovníci začali s návštěvami zraněných v nemocnicích. Centrum se také ve spolupráci s dalšími organizacemi bude podílet na střednědobé a dlouhodobé pomoci. Lidé mohou pracovníky Krizového centra Ostrava nadále kontaktovat kdykoli na číslech 596 110 882-5 nebo 732 957 193.

V sobotu 16.8. se ve Studénce konala ekumenická bohoslužba za oběti železničního neštěstí. Z podnětu firmy ODS - Dopravní stavby Ostrava, a.s. ji připravilo biskupství ostravsko opavské. Kostelem sv. Bartoloměje zněla také slova poděkování záchranářům a všem, kdo se podílejí na zmírňování dopadu události. Vedoucí krizového centra Ostrava Petra Ďásková při bohoslužbě informovala o významu vzájemné pomoci a ujistila přítomné, že pozornost pomáhajících k neštěstí bude trvat i nadále.


Při bohoslužbě planulo sedm svící za zemřelé při železničním neštěstí (zdroj: KC Ostrava)

"Chci touto cestou poděkovat všem, kteří v prvních okamžicích neštěstí nezištně na místě pomáhali zmírnit jeho katastrofické následky. Děkuji všem na místě zasahujícím a pomoc poskytujícím našim dobrovolným hasičům, místním lékařům, zdravotnickému personálu a pracovníkům okolních firem, pracovníkům městského úřadu, strážníkům městské policie a ostatním občanům, neboť i jejich zásluhou mohly složky integrovaného záchranného systému ve velmi krátké době vyprostit a ošetřit všechny zraněné cestující z havarovaného rychlíku," vyjádřil se na webu města Studénka jeho starosta Ladislav Honusek. Více než tři desítky záchranářů, hasičů, policistů a pracovníků Českých drah ocenil čtvrtek 4. září 2008 hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský za jejich mimořádný výkon při nehodě.

Iniciativy PITu

Členové Psychosociálního intervenčního týmu vedli zakončovací setkání po akutní fázi pomoci s pracovníky KC Ostrava.

V pondělí 25.8. 2008 uspořádali v prostorách Krizového centra Ostrava první ze série koordinačních schůzek, zaměřených na zhodnocení proběhlých aktivit a jednání o dalších postupech střednědobé a dlouhodobé pomoci. Na otevřené setkání byli pozváni všichni, kdo se angažovali, angažují nebo chtějí angažovat. Povzbuzením a nadějí pro dlouhodobou podporu komunity se stala aktivita několika občanů ze Studénky, podílejících se na budování pietního místa i přípravě vzpomínkové akce.

V pondělí 29. 9. 2008 proběhla obdobná koordinační schůzka v Praze. Přítomní se zaměřili na přípravu symbolického řetězce k připomínce neštěstí a vyjádření solidarity. Akce se uskutečnila v sobotu 8. listopadu, přesně tři měsíce po neštěstí, na několika místech trasy vlaku pod názvem "Spojeni osudem: ani v neštěstí nejsme sami" - více zde.


1. listopadu 2008, v předvečer Památky zesnulých, položil starosta Studénky na místě neštěstí věnec. Místní občané zapalují svíce. (Foto: Rudolf Svoboda)

U příležitosti výročí události se ve Studénce uskutečnilo setkání "Comenius 2009 - rok poté".

Tři roky po události - 6.8.2011 - byl ve Studénce odhalen pomník obětem neštěstí. Autorem pomníku je akademický sochař Miroslav Rybička z Jistebníku, který dílo zhotovil bez nároku na odměnu.


Kytice a svíčky přišly spolu s dvěma stovkami účastníků položit také zástupci PITu a Krizového centra Ostrava (foto: J. Kytlica)
Připojte se k nám na sociální sítiKalendář

září
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Zobrazení - celý měsíc