Psychosociální intervenční tým ČR
  |  Úvod  |  Kdo jsme  |  Aktuality  |  Události  |  Rituály  |  Dokumenty  |  Fotogalerie  |  Odkazy  |  JSME LIDI, NE ČÍSLA - POVÍDÁME SI A DĚKUJEME  | Vytvořit nový účet
Zaslat zpět heslo

Konference o psychosociální pomoci potvrdila význam prevence
Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru a Nadace Adra uspořádali ve dnech 24. –25. září 2008 v Praze III. konferenci psychosociální pomoci s názvem – Mimořádná událost a psychosociální pomoc. Cílem konference bylo zvýšení informovanosti a kvality psychosociální pomoci v době mimořádné události jako například při dopravní nehodě, živelní pohromě a podobně. Konference se zúčastnili čeští i zahraniční odborníci.
 
Vedoucí pracovní skupiny - pro vytváření standardů psychosociální krizové pomoci lidem a obcím zasaženým mimořádnou událostí - Bohumila Baštecká prezentovala standardy psychosociální krizové pomoci. V zásadě se jedná o to, že psychosociální krizová pomoc je vše, co navozuje přesvědčení, že v tom neštěstí nejsme sami, i my můžeme pomoci druhým a společně to zvládneme.

 

Největší zájem byl o zkušenosti ze srážky tramvají ve Vřesině z letošního dubna a ze srpnového vlakového neštěstí ve Studénce. O poskytování psychosociální pomoci hovořili Petra Ďásková  z Krizového centra Ostrava, psycholog a tiskový mluvčí zdravotní záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl a připojili se i další diskutující, kteří byli na místě neštěstí.

 


Mezi přednášejícími byl také James D. Wilson, americký hasič, který se osobně v roce 2005 podílel na záchranných pracích po hurikánu Katrina v Kansasu. Zdůraznil smysl psychosociální přípravy na mimořádné události, zejména pak význam důvěry lidí v zasahující záchranáře.
 
Vítězslav Vurst z Nadace Adra a duchovní a koordinátor psychosociálního intervenčního týmu Karel Šimr ve své prezentaci vyzdvihli důležitost psychosociální pomoci po mimořádné události v rámci obci, rodiny, přátel, školy nebo kolegů. Zapomínat by se nemělo na poděkování záchranářům a dobrovolníkům, ale ani na takové záležitosti, jako je obnovování normálních vztahů pomocí běžných denních rituálů.
 
Konference jistě přispěla ke zkvalitnění poskytování psychosociální pomoci. Zvláště, když se o své zkušenosti podělili psychosociální odborníci a přímí účastníci různých neštěstí. Byla důkazem, že příprava na mimořádnou událost se vyplácí.


autor textu: kpt. Ing. Bc. Ivana Svitáková, tisková mluvčí MV-generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, foto: Karel Šimr
Připojte se k nám na sociální sítiKalendář

září
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Zobrazení - celý měsíc