Psychosociální intervenční tým ČR
  |  Úvod  |  Kdo jsme  |  Aktuality  |  Události  |  Rituály  |  Dokumenty  |  Fotogalerie  |  Odkazy  |  JSME LIDI, NE ČÍSLA - POVÍDÁME SI A DĚKUJEME  | Vytvořit nový účet
Zaslat zpět heslo

Čechy a Moravu propojila vzpomínka na oběti nehod
V sobotu 8. listopadu 2008, tři měsíce po železničním neštěstí ve Studénce, proběhl v ČR vzpomínkový řetězec s názvem Spojeni osudem: ani v neštěstí nejsme sami. Připomněl památku zemřelých, situaci zraněných a jejich rodin, statečnost pomáhajících s cílem podpořit vnímavost a solidaritu nás všech.

Akce v rámci řetězce „Spojeni osudem: ani v neštěstí nejsme sami“ se v sobotu 8. listopadu konaly celkem v 5 městech na Moravě i v Čechách. Dobrovolníci také vezli vlakem EC 108 Comenius mezi Ostravou a Prahou symbolické světlo. To předali účastníkům vzpomínkových setkání na nádražích v Olomouci, České Třebové a Praze. Vlak připomněl neštěstí dlouhým zahoukáním při průjezdu Studénkou a při vjezdu do zmíněných stanic.


Dobrovolníci vynášejí světlo z Comenia

Studénka

Celodenní akce začala ve Studénce vzpomínkovým setkáním Zastavení naděje na místě, kde 8. srpna 2008 najel vlak EC 108 Comenius do spadlého mostu. Při nehodě nebo v jejím důsledku zemřelo osm lidí a sedm desítek lidí bylo zraněno. Více o události a pomoci po ní zde.
Asi třicet účastníků se shromáždilo v 10 hodin u Městského úřadu a poté v průvodu prošli na místo neštěstí, kde se stejným desetiminutovým zpožděním jako před třemi měsíci projížděl dlouze houkající vlak Comenius.
Vzpomínky u pietního místa se zúčastnili pozůstalí, přímí účastníci nehody, hasiči a záchranáři, zástupci města a lidé z okolí.
Organizátoři pak připomněli událost i nasazení lidí, kteří se účastnili záchranných prací i následné pomoci. Promluvila vedoucí Krizového centra Ostrava Petra Ďásková, starosta města Studénka Ladislav Honusek nebo konzul Polské republiky Jerzy Kronhold, který připomněl, že polské dívky našly v Čechách smrt i kvůli své lásce k češtině; na Jagellonské univerzitě studovaly bohemistiku.  „Pro pozůstalé, pro těžce zraněné a pro viníky se změnilo všechno. Pro jejich kamarády, známé, pro další cestující, pro obyvatele Studénky, to byla a je rána. Nemohou anebo nechtějí zapomenout. Ani my nechceme zapomenout. Chceme myslet i na oběti jiných neštěstí,“ řekl koordinátor akce Martin Jániš.
Rudolf Svoboda, občan Studénky, informoval přítomné o záměru vybudovat na místě neštěstí  pomníček. Ohlásil také sbírku vybudování pietního místa připomínající všechny, kterých se dotklo neštěstí ve Studénce, úpravu okolí tohoto pietního místa a péči o něj. Číslo účtu je 9961 9961/0300 v.s.742 a patří Nadaci ADRA. Zájemci o spolupráci při tvorbě pietního místa se mohou ozvat panu Svobodovi na e-mail svoboda.rud@seznam.cz.
Setkání zakončil duchovní Henk van Hattem modlitbou a předčítáním křestních jmen obětí nehody: za každou oběť byla zapálena svíce. Pietní akt hudebně doprovodil flétnový soubor Muzické školy v Ostravě pro děti a mládež se zdravotním postižením.


Průvod ulicemi Studénky k místu neštěstí

Od 12.00 hodin proběhla pod vedením psycholožky Bohumily Baštecké v prostorách Městského úřadu ve Studénce rozprava Zásah shůry: co člověk na to?. „Chceme se sejít, abychom podpořili odvahu společně čelit nepřízni osudu a připravenost angažovat se pro druhé, abychom upevnili naději, že má smysl něco dělat a že i ztráty mohou časem dávat smysl,“ vysvětlila Bohumila Baštecká smysl setkání, jehož hlavním hostem byla zdravotní sestra Naděžda Tomíčková. Ta, ač sama zraněná, poskytovala účinnou první pomoc ostatním cestujícím. Podpořena rodinou přijela po třech měsících na místo temných vzpomínek a silných lidských setkání. Rozhovor s paní Tomčíkovou v pořadu Větrník ČRo Olomouc si můžete poslechnout zde.


Paní Naděžda Tomčíková s moderátorkou veřejné rozpravy ve Studénce Bohumilou Bašteckou

Olomouc

Dobrovolníci na hlavním olomouckém nádraží převzali symbolické světlo z vlaku Comenius krátce po 11. hodině. Před jeho příjezdem rozdávali cestujícím letáky s informacemi o vzpomínkovém řetězci. O probíhající vzpomínkové akci informoval zvláštním hlášením také nádražní rozhlas. Po odjezdu vlaku ředitel Krajského centra osobní dopravy Olomouce Petr Holánek pronesl krátký proslov a zapálil svíci ve vestibulu nádraží.


Pietní akt v Olomouci

Česká Třebová

Podobný průběh měla vzpomínková akce také v České Třebové. Zúčastnily se jí asi dvě desítky lidí včetně příbuzných jedné z přímých účastnic nehody. Po odjezdu vlaku proběhl v prostorách nádraží krátký pietní akt se zapalováním svící.


Vzpomínkové setkání na nádraží v České Třebové

Praha

Také příjezd vlaku na Hlavní nádraží v Praze ve 14. hodin doprovodila čtyřicítka lidí pietním aktem se zapalováním svící a minutou ticha na nástupišti. Vzpomínky se zúčastnila například také přímá účastnice neštěstí z Polska, která při nehodě ztratila dvě kamarádky. Prahu se Studénkou propojila i projekce fotografií z dopoledního setkání ve Studénce, která probíhala v odbavovací hale. Dvě desítky lidí se následně odebrali do vládního salonku na veřejnou rozpravu s názvem Odvaha čelit neštěstí. Při ní s občany diskutovali odborníci i lidé, kteří se s vážnou dopravní nehodou osobně setkali.


Předávání světla na pražském hlavním nádraží

Chrast u Chrudimi

Celý den vyvrcholil v 16 hodin Koncertem na památku obětí dopravních nehod v kostele Nejsvětější Trojice v Chrasti u Chrudimi. Přes pět stovek lidí vyslechlo Requeim W. A. Mozarta. Účinkovaly Komorní filharmonie Pardubice a Kühnův smíšený sbor, slovem doprovodil Alfred Strejček. Místní si tak připomněli tragickou událost z května tohoto roku: ve čtvrtek 22. 5. 2008 vjel na náměstí 26letý řidič pod vlivem drogy na chodník a zabil tam 28letou ženu a jejího 3letého syna.
Více o události a pomoci po ní zde. Součástí koncertu byla sbírka na podporu obětí nehod v ČR, která vynesla přes 13 000 Kč.


Koncert na památku obětí nehod v chrasteckém kostele (foto: Karel Dvořák, Denik.cz)

Při přípravě a realizaci akce se spojila řada organizací i občanů: Psychosociální intervenční tým, Krizové centrum Ostrava, České sdružení obětí dopravních nehod, sdružení Rafae, Městský úřad v Chrasti, Dopravní vzdělávací institut, Federace strojvůdců ČR nebo humanitární organizace ADRA, Charita ČR, Armáda spásy, Český červený kříž a další.

Fotografie

Pozvánka na vzpomínkové setkání Zastavení naděje ve Studénce (jpg)

Plakát k vzpomínkovému řetězci Spojeni osudem: ani v neštěstí nejsme sami (pdf)

Leták k veřejné rozpravě Zásah shůry - co člověk na to? ve Studénce

Hlášení, které zazní 8.11.2008 na vybraných nádražích na trase vlaku EC 108 Comenius z Krakova do Prahy (mp3)

Tisková zpráva z 29.10. 2008 (pdf)
 
Tisková zpráva z 5.11.2008 (pdf)

Souhrnná zpráva z 10.11.2008 (pdf)
Připojte se k nám na sociální sítiKalendář

září
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zobrazení - celý měsíc